Köpölyözés - mezeskalacsmasszazs

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Köpölyözés

Mi az a köpöly és a köpölyözés?
Köpölyözésnél kis üveg-, gumi-, vagy műanyag köpölyt tapasztunk a bőrfelületre, vákuum segítségével. A köpölyözés a kínai gyógymódok közé sorolható, amelynek eredete évezredekre nyúlik vissza. Akkor még állatok szarvát, azaz szaru-köpölyt használtak. A természetgyógyászat egyik legérdekesebb, ma is használt ága a köpölyözés. A reflexzónák ingerlésének egyik legerősebb módja. A kezelés során vákuumot hozunk létre a köpölyben, ez szívó hatásával vérbőséget okoz az adott területen. Helyileg serkenti a vérkeringést, fokozza az anyagserét és a kapillárisok átjárhatóságát, és ezzel beindítja a szervezet öngyógyító mechanizmusát.
Tudatosítanunk kell, hogy testünk legnagyobb szerve a bőrünk. Folyadékkal töltött, hajszálerek hálózatával ellátott, alatta található a kötőszövet, izmok és nem utolsó sorban rengeteg idegvégződés található rajta. Itt található a 14 fő meridián, energia csatorna, melyek közvetlen összeköttetésben állnak a megfelelő szervekkel.
Köpölyözéssel hatunk az érrendszerre, véráramra valamint az energiaáramlásra.
A köpölyözés a bőrszövetbe szívja a káros anyagokat, ahonnan a kitágult hajszálereken a pórusokon át távozik a szervezetből. Két jelentős hatása van, tisztítja a vért és beindítja a szervezet öngyógyító mechanizmusát. A fogyókúrákban is rendkívül hatékony módszer, amellyel elősegíthetjük a bőr feszesebbé válását még nagyobb súlyvesztés esetén is.
A köpölyök húzó hatása kitágítja a bőrben és a kötőszövetben lévő kapillárisokat, ez által növekszik a vérellátás az izmokban, megszűnik a vér és a nyirok stagnálása. Ugyanilyen jótékony hatása van az ízületekre is, ahol a véráram stimulálásával az ízületekben található kocsonyaanyag mennyisége is növekszik. Javítja az emésztőszervek működését, a gyomorsav harmonikus felszívódását. Egyaránt hat a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszerre.
Köpölyözés alkalmazása
A vákuumképzés történhet tüzes technikával, amikor a lángot alkoholos vattapamacs meggyújtásával visszük be a köpöly alá, majd hirtelen ráborítjuk a testre. Ebben az esetben a hő segítségével tudunk vákuumot létesíteni anélkül, hogy a bőr megsérülne.
Egy másik módszer, amikor mechanikus vákuumszívóval szívjuk ki a levegőt a csészéből. Ez biztonságosabb és modernebb eljárás. Itt először az adott bőrfelületre helyezzük fel a köpölyt, majd ezután kiszívjuk a levegőt alóla.
Használhatjuk a csúsztatásos technikát (nyuvasztás), amikor az üveg vagy műanyag köpölyt úgy alkalmazzuk, hogy előzőleg olajjal vagy krémmel bekenjük a kérdéses területet, majd lassan csúsztatjuk a bőrön. A vákuum megmarad a pohár alatt a mozgatás ellenére is.
Mire és hogyan hat a köpölyözés?
A köpölyözés hatásmechanizmusa nagyon összetett. Fokozza a vérkeringést, az anyagcserét és a kapillárisok átjárhatóságát. Hatása hasonlít a melegítéshez, ezért a beteg úgy érezheti, hogy meleg levegő hatol be a bőrébe. A szívóhatás folytán az ozmotikus nyomás fokozódása révén, helyi ödéma keletkezik, valamint fékeződik a nyirok visszaáramlása.


A köpölyözés ellenjavallatai:
  • magas láz
  • görcsök
  • bőrfekélyek
  • szívelégtelenség
  • általános ödéma
  • vérzékenység
  • hirtelen ájulás
  • terhesség
  • daganatos betegség
  • hat évesnél fiatalabb, 70 év felettieknél
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz